Čo je DL Coffee

DL je skratka provincie Dak Lak, ktorá sa nachádza v strednom Vietname. Práve táto provincia vyšvihla Vietnam na druhú priečku svetového producenta kávy. Jej metropola Buon Ma Thuot je považovaná za jedno z "hlavných miest kávy". Dak Lak je prevažne hornatá oblasť, ktorej nadmorská výška je od 1000 do 1200 m. n. m.. Viac než polovica rozlohy je tvorená náhornými planinami a ich pôda dáva predpoklad pre pestovanie kávovníkov, čajovníkov, kaučukovníkov, korenia a iných plodín.

Káva, ktorú ponúkame, si teda právom zaslúži niesť názov svojej domovskej krajiny.

Prečo Vietnam?

​Treba mať na zreteli jednu dôležitú skutočnosť: Vietnam sa postupom času, hlavne vďaka kvalite tejto komodity, vypracoval na súčastného druhého najväčšieho výrobcu/vývozcu kávy na svete (hneď po Brazílii). Ľudia sú spätí s týmto zázračným a povzbudzujúcim mokom podstatne silnejšie než ktokoľvek iný. Kultúru pitia kávy vo Vietname kľudne môžem prirovnať ku kultúre pitia tých najkvalitnejších vín v SR, resp. v Európe ako takej, keď sa človek kochá a rozplýva nach všemožnými farbami, vôňami a chuťami jedného dúšku tohto povzbudivého farebného moku.

​Je to výsledok nekonečnej, úmornej lopoty desiatok, stovák, tisícok jednoduchých farmárov a nádenných robotníkov, ktorí sa plahočia po kávovníkových plantážach. Cez deň im spaľuje plecia tropické slnko, v noci štípe líca studený vietor vysokých nadmorských výšok. Spod slamených kuželovytých klobúkov staré i mladé, malé, úzke, kľudné očká trpezlivo triedia farby bobúľ a ich podvedomie koordinuje doráňané ruky, ktoré veľmi šikovne selektujú a oberajú tie správne zrnká jedno po druhom.